AKTUALNOŚCI

Do budynków BBC przy ul. Jasnogórskiej 9-11 wprowadzi się 225 tysięcy pracowników


BBC przy ul. Jasnogórskiej należący do Mix Group to pierwszy kompleks biurowców w Krakowie, który dołączył do projektu Gminy Kraków - „Pasieka Kraków”. Pięć uli zostało zamontowanych na dachu budynku pod koniec maja, a pszczoły wprowadzą się do nich już kilka dni później. 


Pszczoły to życie — choć to hasło brzmi jak frazes to jednak zgodnie z danymi Greenpeace, aż 75% naszego pożywienia stanowią produkty, które powstają z roślin zapylanych przez pszczoły. Od dawna zdajemy sobie sprawę z problemu, jakim jest masowe wymieranie pszczół. Na całym świecie powstają programy, które są próbą powstrzymania tego procesu, a także mają na celu edukację i budowanie świadomości, jak ważne są pszczoły i jak należy o nie prawidłowo dbać.  „Pasieka Kraków” to jeden z tych projektów. Co warto podkreślić, jest to pierwszy taki program w Polsce! „Pasieka Kraków” to projekt gminy, a pszczołami opiekuje się Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Celem projektu jest zadomowienie się pszczół w obszarach miejskich, szerzenie idei ochrony pszczół oraz rozpropagowanie pszczelarstwa jako pasji.


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pszczoły lubią miasta, a szczególnie obszary blisko parków, łąk, zieleni — z dala od pól i pestycydów, które najbardziej im szkodzą. Dlatego też kompleks biurowców BBC przy ul. Jasnogórskiej 9-11, który mieści się w pobliżu „czystych płuc” Małopolski, czyli Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa, będących częścią jednego z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce — Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wydaje się idealnym miejscem dla tak ważnych gości, jakimi są pszczoły i dołączył jako pierwszy kompleks biurowy w Krakowie do tego projektu. Jego celem jest nie tylko zadomowienie się pszczół w mieście, ale także szerzenie wiedzy na temat tych tak pracowitych owadów oraz ich znaczenia dla ludzi. Projekt ma również na celu edukację najmłodszych, a także zachęcenie mieszkańców do sadzenia na działkach i w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonach roślin przyjaznych pszczołom. 


Jedna miejska pasieka składa się z 5 uli, a więc może pomieścić nawet do 225 tysięcy pszczół. „To 225 tysięcy nowych pracowników w budynkach BBC, na których czekamy z niecierpliwością. Mamy nadzieję, że nasze biurowce przypadną pszczołom do gustu i w podzięce obdarują nas hojnie miodem.” - mówi Jadwiga Wiśniowska zarządzająca spółkami Mix Group.


Warto podkreślić, że wyprodukowany w pasiekach miejskich miód jest produktem promującym miasto zarówno wśród jego mieszkańców, jak i poza jego granicami. Nasze aktywne uczestnictwo w projekcie Pasieka Kraków” to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla pracowników Mix Group, ale także dla najemców biur BBC przy ul Jasnogórskiej.  Cieszymy się, że wśród mieszkańców dużych miast rośnie świadomość, jak ważne są dla nas pszczoły, a także, że  powstają projekty takie jak „Pasieka Kraków”, a my możemy być częścią tego procesu. Mamy nadzieję, że pszczoły będę czuły się u nas dobrze.”- mówi Jadwiga Wiśniowska. 


Projekt funkcjonuje w przestrzeni miasta od prawie roku. W tym czasie poza kolejnymi miejscami, w których pojawiały się pasieki (aktualnie jest ich osiem) przeprowadzono szereg spotkań i szkoleń, w tym warsztatów dla dzieci, które miały na celu szerzenie idei zapraszania pszczół do miast. Każda pasieka, która powstaje na dachu krakowskiego budynku i zapewnia dom pszczołom, znajduje się pod stałą opiekę pszczelarza ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich. Jest również małą fabryką miodu.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze miodobranie w biurowcach przy ul. Jasnogórskiej 9-11.